Złożenie deklaracji przewozu środków pieniężnych.

Osoby wjeżdżające do Unii Europejskiej lub wyjeżdżające z Unii Europejskiej mają obowiązek zgłaszać w formie pisemnej, przewóz środków pieniężnych jeżeli ich wartość jest równa lub przekracza łącznie równowartość 10 tys. Euro. Środkami peniężnymi jest gotówka, czeki podróżne, czeki, weksle lub przekazy pieniężne na okaziciela, monety o zawartości złota co najmniej 90 % oraz kruszec w postaci sztabek, samorodków lub grudek o zawartości złota co najmniej 99,5 %), karty przedpłacone – niespersonalizowane.

Deklaracja jest dokumentem określonym przepisami, a jej wzory można pobrać poniżej. Wypełnioną deklarację należy złożyć podczas przekracznia granicy UE odpowiednim władzom – w Polsce są to organy celne KAS. Należy również przedstawić do kontroli deklarowane środki pieniężne. W naszym kraju można również deklarację wypełnić elektronicznie przed przekroczeniem granicy poprzez portal PUESC.

Osoba fizyczna po uprzednim zalogowaniu się na portalu PUESC ma możliwość zarejestrować i przekazać do KAS wstępnie wypełnioną deklarację środków pieniężnych, która zostanie wykorzystana  w procesie urzędowej rejestracji „Deklaracji środków pieniężnych” podczas odprawy granicznej.

Przygotowaną dla KAS wstępną deklarację dewizową w ramach systemu Cyfrowa Granica wykorzystasz na przejściu granicznym do złożenia obowiązkowej deklaracji środków pieniężnych co w znacznym stopniu skróci czas odprawy granicznej.

Usługa dostępna na stronie: https://puesc.gov.pl/uslugi/zloz-zgloszenie-dewizowe

 

Więcej na ten temat w artykule "Przewóz gotówki".

 

Wzory deklaracji środków pieniężnych wwożonych do kraju lub wywożonych za granicę:

PL Załącznik I część 1 Deklaracja Środków Pieniężnych Art. 3 rozporządzenia (UE) 2018 1672 (.docx 3.04MB)

PL Załącznik I część 1 Deklaracja Środków Pieniężnych Art. 3 rozporządzenia (UE) 2018 1672 (.pdf 2.52MB)

PL Załącznik I część 3 Deklaracja Środków Pieniężnych - Dodatkowy Arkusz Art. 3 rozporządzenia (UE) 2018 1672 (.docx 4.98MB)

PL Załącznik I część 3 Deklaracja Środków Pieniężnych - Dodatkowy Arkusz Art. 3 rozporządzenia (UE) 2018 1672 (.pdf 1.23MB)

 

EN Annex I part 1 Cash Declaration Article 3 of Regulation (EU) 2018 1672 (.pdf 2.36MB)

EN Annex I part 1 Cash Declaration Article 3 of Regulation (EU) 2018 1672 (.docx 7.76MB)

EN Annex I part 3 Cash Declaration - Additional Sheet Article 3 of Regulation (EU) 2018 1672 (.docx 3.86MB)

EN Annex I part 3 Cash Declaration - Additional Sheet Article 3 of Regulation (EU) 2018 1672 (.pdf 1.23MB)

 

FR Importation vers / exportation depuis l’UE d’argent liquide (.pdf 639KB)

FR Clause d'information du Chef de l'Administration Fiscale Nationale (.pdf 215KB)

 

IT Importazione nella UE / esportazione dalla UE di denaro contante (.pdf 452KB)

IT Clausola informativa del Capo dell’Amministrazione Nazionale delle Finanze (.pdf 570KB)

 

 

Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem

  • Kiedy wracamy z wakacyjnego wyjazdu, w naszym bagażu często przewozimy pamiątki z podróży, prezenty, żywność, wyroby tytoniowe i alkohol.
  • To co możemy przewozić przez granicę UE i w jakich ilościach jest ściśle uregulowane.
  • Ilości niektórych towarów różnią się w zależności od tego czy podróżujemy transportem lądowym, morskim, czy lotniczym.
  • Sprawdź co, i w jakiej ilości możesz przewozić przez granicę, żeby nie narazić się na przykre niespodzianki.

Prezenty

Towary przywożone na użytek własny lub rodziny i prezenty są zwolnione z cła i podatku, o ile ich łączna wartość nie przekracza 300 euro (transport lądowy) lub 430 euro (transport lotniczy i transport morski).

Jeśli podróżujesz samochodem, autobusem lub pociągiem, zgłoś prezenty, których łączna wartość przekracza 300 euro.

Jeśli podróżujesz statkiem lub samolotem, zgłoś prezenty, których łączna wartość przekracza 430 euro.

Żywność

Żywność pochodzenia niezwierzęcego w ilościach niehandlowych, wyłącznie na własne potrzeby, możesz przywieźć na teren UE bez granicznej kontroli sanitarnej. Nie możesz jednak przywieźć dowolnych owoców i warzyw, dozwolony jest przywóz wyłącznie bananów, durianów, ananasów oraz kokosów i daktyli. Pozostałe owoce będziesz musiał wrzucić do specjalnego pojemnika na granicy – zostaną zutylizowane.

Przywóz żywności pochodzenia zwierzęcego, m.in. mięsa, wędlin i nabiału, jest zabroniony. Takie produkty mogą zawierać patogeny, które wywołują choroby zakaźne u zwierząt. Produkty pochodzenia zwierzęcego, nawet w niewielkich ilościach, musisz oddać na granicy, wyrzucając je do specjalnego pojemnika.

Nie możesz również przywozić roślin, np. doniczkowych, sadzonek lub kwiatów – mogą być na nich obecne szkodniki, które przeniosą się na inne rośliny.

Leki

Jeśli leczysz się i twoja kuracja będzie trwać również w czasie wyjazdu – sprawdź, czy twoje leki nie są zabronione w państwie, do którego jedziesz. Taką informację powinieneś uzyskać np. w ambasadzie lub na stronach rządowych danego państwa. Jeśli zażywasz leki psychotropowe lub odurzające – powinieneś uzyskać zezwolenie na ich wywóz od Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Tego rodzaju farmaceutyki mogą być objęte ograniczeniami w przywozie w państwie, do którego jedziesz!

Jeżeli zamierzasz przywieźć leki z innego państwa – możesz to zrobić, jednak w ilości do pięciu najmniejszych opakowań danego leku. Pamiętaj, że nie wolno przesyłać leków w paczkach lub listach!

Dobra kultury

Jeśli zamierzasz wprowadzać dobra kultury, o których mowa w części A załącznika do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/880 z dnia 17 kwietnia 2019 r. w sprawie wprowadzania i przywozu dóbr kultury, które zostały wyprowadzone z terytorium kraju, w którym powstały lub zostały odkryte, z naruszeniem przepisów ustawowych i wykonawczych tego kraju, to musisz wiedzieć, że jest to zabronione.

Jeśli wprowadzisz takie dobra kultury na terytorium Polski, to podlegasz grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2, a właściwe organy mogą orzec jego przepadek, chociażby nie stanowiło ono własności sprawcy.

Wyroby tytoniowe

Podczas przekraczania granicy UE zachowaj limity przywozowe wyrobów tytoniowych. Limity zależne są od rodzaju transportu.

Jeżeli przybywasz do UE transportem lądowym, to możesz przywieźć z podróży:

  • 40 papierosów, lub
  • 20 cygaretek, lub
  • 10 cygar, lub
  • 50 g tytoniu do palenia.

Jeżeli przybywasz do UE samolotem lub statkiem, możesz przywieźć:

  • 200 papierosów, lub
  • 100 cygaretek, lub
  • 50 cygar, lub
  • 250 g tytoniu do palenia.

Alkohol

Napoje alkoholowe są zwolnione z należności celnych i podatkowych, jeśli przybywasz z krajów poza UE i zachowasz limity:

  • 1 litr alkoholu mocnego powyżej 22 % (np. wódka) lub
  • 2 litry alkoholu do 22 % (np. likier) i
  • 4 litry wina oraz
  • 16 litrów piwa.

Środki pieniężne

Środki pieniężne  poniżej równowartości 10 tys. euro (lub równowartości w innej walucie) w gotówce możesz przewieźć przez granicę bez zgłoszenia Służbie Celno-Skarbowej KAS lub organom Straży Granicznej.

Gatunki zagrożone wyginięciem

Przewóz przez granicę okazów roślin i zwierząt, które należą do gatunków zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich wyrobów, reguluje Konwencja Waszyngtońska CITES.

Nielegalny przewóz okazów to przestępstwo, za które grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Możliwy jest tylko na podstawie odpowiednich zezwoleń i świadectw CITES.

Słoń jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Przewóz przez granicę wyrobów z kości słoniowej jest zabroniony.

Dzikie koty są też gatunkami zagrożonymi wyginięciem.

Bagaż

Podczas wakacji zachowaj ostrożność, aby nie stać się ofiarą przemytników.

Pamiętaj!Nie zostawiaj bagaży bez opieki w miejscach publicznych i nie dawaj ich obcym. Nie przyjmuj od osób nieznajomych rzeczy do przewiezienia przez granicę.

Więcej informacji przydatnych przy planowaniu wakacyjnej podróży znajdziesz na stronie www.granica.gov.pl

 

 

Ochrona praw własności intelektualnej przez polską administrację celną została zainicjowana przystąpieniem Polski do Światowej Organizacji Handlu (WTO – World Trade Organization) z dniem 1 lipca 1995 r. Aktem tym przyjęto szereg zobowiązań, do których na mocy Porozumienia w Sprawie Handlowych Aspektów Praw Własności Intelektualnej (TRIPSAgreement on Trade-Related Aspects of Intellectual Property Rights), stanowiącego integralną część umowy o ustanowieniu WTO, należy realizowanie zadań kontrolnych przez organy administracji państwowej w zakresie przestrzegania przepisów o ochronie praw własności intelektualnej.

Wykonując zobowiązania wynikające z członkostwa w WTO w 1997 roku wprowadzono
do ustawodawstwa krajowego przepisy prawa zezwalające na dokonywanie kontroli obrotu towarowego z zagranicą pod kątem naruszeń praw własności intelektualnej.

Od 1 maja 2004 r., z dniem przystąpienia do struktur Unii Europejskiej, Polska realizuje zadania związane z ochroną praw własności intelektualnej w oparciu o jednolite dla wszystkich krajów członkowskich przepisy unijne. Obecnie w przedmiotowym zakresie obowiązują:

  •  rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 608/2013 z dnia 12 czerwca 2013 r. w sprawie egzekwowania praw własności intelektualnej przez organy celne oraz uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 1383/2003 ((Dz. U. L 181 z 29.6.2013, str. 15),

 

  • rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) Nr 2020/1209 z dnia 13 sierpnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 1352/2013 ustanawiające formularze przewidziane w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 608/2013 w sprawie egzekwowania praw własności intelektualnej przez organy celne (Dz. U. L 274/3  z 21.08.2020).

Krajowa Administracja Skarbowa odgrywa ważną rolę w identyfikacji i zatrzymywaniu towarów podejrzanych o naruszenie praw własności intelektualnej na granicy. Organy celne mogą zawiesić zwolnienie lub zatrzymać towary na wniosek posiadacza praw, albo mogą działać z inicjatywy własnej, z urzędu. Od momentu zawieszenia zwolnienia / zatrzymania, towary pozostają pod kontrolą organów celnych. W tym czasie posiadacz prawa ma możliwość przedstawienia organowi celnemu zgody posiadacza towaru na zniszczenie towaru,
bez potrzeby ustalenia naruszenia na drodze postępowania sądowego. Natomiast w sytuacji wyrażenia sprzeciwu wobec zniszczenia towaru, posiadacz prawa ma możliwość wszczęcia postępowania sądowego w celu ustalenia naruszenia.

 

W Polsce organem właściwym do rozpatrywania wspomnianych powyżej wniosków o podjęcie działania przez organy celne jest Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie. Szczegółowy opis procedury przedstawiony jest na stronie internetowej izby administracji skarbowej:

https://www.mazowieckie.kas.gov.pl/izba-administracji-skarbowej-w-warszawie/informacje-podatkowe-i-celne/centra-kompetencyjne/wlasnosc-intelektualna

 

Działania organów celnych w pozostałych krajach członkowskich Wspólnoty Europejskiej reguluje ten sam akt prawny. Komisja Europejska na swojej stronie internetowej (http://ec.europa.eu/taxation_customs/customs/customs_controls/counterfeit_piracy/right_holders/index_en.htm) zamieściła instrukcje oraz wszelkie formularze przydatne przy składaniu wniosków przez posiadaczy praw własności intelektualnej.

Komisja Europejska na stronie http://ec.europa.eu/taxation_customs/customs/customs_controls/counterfeit_piracy/statistics/index_en.htm publikuje również opracowania analityczne i statystyczne w zakresie działań podejmowanych przez służby celne krajów członkowskich UE.

 

 

Żywność pochodzenia zwierzęcego

Ze względu na ryzyko wprowadzenia chorób do Unii Europejskiej, przywóz z zagranicy żywności pochodzenia zwierzęcego (produkty mięsne i mleczarskie) jest objęty bardzo ścisłą reglamentacją. Surowe procedury zostały wprowadzone do porządku prawnego UE rozporządzeniem delegowanym Komisji (UE) nr 2122/2019 zdnia 10 października 2019 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625 w odniesieniu do niektórych kategorii zwierząt i towarów zwolnionych z kontroli urzędowych w punktach kontroli granicznej i w odniesieniu do określonych kontroli bagażu osobistego pasażerów i małych przesyłek towarów wysyłanych do osób fizycznych i nieprzeznaczonych do wprowadzenia do obrotu oraz zmieniające rozporządzenie Komisji (UE) nr 142/2011.Procedury te nie mają zastosowania w odniesieniu do przewozu produktów pochodzenia zwierzęcego pomiędzy państwami członkowskimi UE lub w odniesieniu do produktów pochodzących z Andory, Liechtensteinu, Norwegii, San Marino i Szwajcarii. 

Ww. regulacja prawna, ustanawiają następujące zasady obrotu w odniesieniu do przesyłek osobistych zawierających produkty pochodzenia zwierzęcego:

  1. Żadna ilość mięsa i podrobów jadalnych, produktów mleczarskich i ich przetworów (w tym makaronów, pieczywa cukierniczego, warzyw przetworzonych o ile zawierają mięso lub mleko) nie może zostać wprowadzona na terytorium Unii Europejskiej bez przeprowadzenia granicznej kontroli weterynaryjnej. Wyjątek stanowi przywóz z Wysp Owczych, Grenlandii lub Islandii, a  waga ww. produktów nie może przekroczyć 10 kg na osobę.
  2. Dopuszcza się przywóz, w ilości do 2 kg łącznej wagi, mleka początkowego w proszku, pokarmu dla niemowląt i specjalnych środków spożywczych wymaganych ze względów medycznych, o ile produkty te nie wymagają chłodzenia do czasu otwarcia, stanowią pakowane produkty firmowe przeznaczone do sprzedaży bezpośredniej konsumentowi końcowemu oraz opakowanie jest nienaruszone, chyba że jego zawartość jest w danej chwili w użyciu. W przypadku, gdy ww. produkty pochodzą z Wysp Owczych, Grenlandii lub Islandii,  ich łączna waga nie może przekroczyć 10 kg na osobę.
  3. W  odniesieniu do produktów rybołówstwa (w tym ryb świeżych, suszonych, gotowanych, peklowanych lub wędzonych oraz niektóre skorupiaki, takie jak krewetki, homary, martwe małże i martwe ostrygi) dopuszcza się przywóz wypatroszonych świeżych lub obrobionych produktów do 20 kg lub odpowiadających wadze jednej ryby, w zależności od tego, która z tych wartości jest wyższa. Ograniczenia te nie mają zastosowania w odniesieniu do produktów rybołówstwa pochodzących z Wysp Owczych lub Islandii.
  4. W odniesieniu do produktów przeznaczonych do karmienia zwierząt dopuszczalny jest przywóz wyłącznie specjalnej karmy dla zwierząt domowych wymaganej ze względów medycznych, pod warunkiem, że ilość przywożonej karmy nie przekracza 2 kg, przywożone produkty nie wymagają chłodzenia do czasu otwarcia, produkty stanowią pakowane produkty firmowe przeznaczone do sprzedaży bezpośredniej konsumentowi końcowemu oraz ich opakowanie jest nienaruszone, chyba że jego zawartość jest w danej chwili w użyciu. Przypadku, gdy produkty pochodzą z Wysp Owczych, Grenlandii lub Islandii,  ich łączna waga nie może przekraczać 10 kg na osobę.
  5.  W odniesieniu do innych produktów pochodzenia zwierzęcego, takie jak na przykład miód, żywe ostrygi, żywe małże i ślimaki, można je wwozić do UE, pod warunkiem, że ich łączna waga nie przekracza 2 kg na osobę. W przypadku, gdy produkty pochodzą z Wysp Owczych, Grenlandii lub Islandii,  ich łączna waga nie może przekroczyć 10 kg na osobę,

Wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego niespełniające ww. wymogów należy umieścić je w odpowiednich pojemnikach, znajdujących się na przejściach granicznych.

Zakaz wprowadzania do UE produktów pochodzenia zwierzęcego dotyczy również wysyłania w ramach obrotu pocztowego/kurierskiego.

W sytuacji, gdy do UE następuje przywóz przez podróżnego większej ilości produktów pochodzenia zwierzęcego, należy spełniać wymogi jak do przesyłek handlowych, tj.:

 

Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie Głównego Lekarza Weterynarii pod linkiem:https://www.wetgiw.gov.pl/handel-eksport-import/przywoz-zywnosci-na-wlasny-uzytek

 

 

Rośliny i produkty roślinne

Zdrowe rośliny są podstawą zdrowego środowiska, zrównoważonego rolnictwa i bezpieczeństwa łańcucha żywnościowego. Przepisy UE dotyczące zdrowia roślin przyczyniają się do zrównoważonej produkcji rolnej i ogrodniczej, a także do ochrony lasów i naturalnego krajobrazu. Mają również na celu zapewnienie bezpiecznego handlu, a także złagodzenie wpływu zmiany klimatu na stan naszych upraw.

W przywożonych spoza UE roślinach mogą być zawarte, tzw. agrofagi zawierające np. grzyby, bakterie czy wirusy, na które nie są odporne rodzime gatunki. W konsekwencji szkodliwe organizmy, mogą spowodować straty w plonach bądź nawet całkowicie zniszczyć rośliny. Zatem, w celu zwiększenia bezpieczeństwa fitosanitarnego państw członkowskich, od 14 grudnia 2019 r. w UE weszły w życie nowe przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625 w sprawie kontroli urzędowych i innych czynności urzędowych.

Zgodnie z unijnymi przepisami dotyczącymi zdrowia roślin, osoby podróżujące do UE z krajów trzecich nie mogą wprowadzać do UE żadnych roślin ani materiałów roślinnych, chyba że towarzyszy im oficjalne zaświadczenie (tzw. świadectwo fitosanitarne) od właściwego organu ds. zdrowia roślin w ich kraju pochodzenia. Jedynym wyjątkiem od tej reguły są banany, kokosy, daktyle, ananasy i duriany, ponieważ te owoce nie stanowią zagrożenia. Brak świadectwa fitosanitarnego skutkuje zakazem przywozu. W przypadku, gdy osoby przybywające do UE z państw trzecich, posiadają inne produkty roślinne, owoce i warzywa (za wyjątkiem 5 wyżej wymienionych), powinny je umieścić w odpowiednich pojemnikach, znajdujących się na przejściach granicznych.

Zauważyć, także należy, że zakaz wprowadzania do UE ww. rodzaju towarów, obejmuje również wysyłane z krajów trzecich przesyłki owoców, warzyw, roślin, produktów roślinnych,  do osób fizycznych, które nie są przeznaczone do wprowadzenia do obrotu, a są zamawiane na odległość (np. pocztą elektroniczną, przez telefon, internet) przez konsumentów.

Przesyłki towarów, podlegające pod przepisy fitosanitarne, są poddawane kontroli dokumentacji, identyfikacyjnej oraz zdrowotności, którą, co do zasady, przeprowadzają właściwi inspektorzy oddziałów granicznych wojewódzkich inspektoratów ochrony roślin i nasiennictwa. Celem kontroli jest weryfikacja towarów i towarzyszącej dokumentacji, która zapewnia, że  wwóz danego towaru pochodzenia roślinnego na terytorium UE nie stanowi zagrożenia fitosanitarnego, a wwożone rośliny, produkty roślinne i inne przedmioty spełniają wymogi przepisów prawa unijnego  w zakresie zdrowia roślin.

 

Graniczna kontrola fitosanitarna określonych roślin, produktów roślinnych lub innych przedmiotów wprowadzanych z państw trzecich w obszarze środków ochronnych przeciwko agrofagom roślin, przeprowadzana jest w polskich punktach kontroli granicznej.

 

Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa pod linkiem: http://piorin.gov.pl/