Broń i amunicja
Przywóz z zagranicy i wywóz za granicę broni i amunicji oraz przewóz przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak również zasady posiadania broni i amunicji przez cudzoziemców, określa ustawa o broni i amunicji z dnia 21 maja 1999 r. (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 955) –link do ustawy
Osoby, przekraczając zewnętrzną granicę UE, zobowiązane są do pisemnego zgłoszenia właściwemu organowi celnemu przywozu broni i amunicji.
Dokumenty wymagane przez ustawę o broni i amunicji na wywóz z terytorium RP i przywóz na terytorium RP broni i amunicji:
Wywóz broni i amunicji za granicę przez obywateli polskich
W tym zakresie obowiązują następujące dokumenty:
1) zgoda na wywóz wydawana przez właściwy organ Policji na podstawie art. 38 ust. 1 ww. ustawy o broni i amunicji
· uprawnia do wywozu broni palnej i amunicji oraz broni innej, niż palna, niezależnie od celu ich posiadania, do państw niebędących członkami Unii Europejskiej,
· uprawnia do wywozu broni innej, niż palna do państw członkowskich Unii Europejskiej
· na podstawie tego dokumentu broń i niewykorzystana amunicja są wwożone do RP
2) Europejska karta broni palnej wydawana na podstawie art. 10 ww. ustawy”, która uprawnia do wywozu broni palnej i amunicji do państw członkowskich Unii Europejskiej oraz ich powrotnego wwozu do RP.
Przywóz broni i amunicji zakupionej za granicą przez obywateli polskich może nastąpić na podstawie:
1) zaświadczenia wydanego przez właściwego Konsula RP na podstawie art. 37 ust. 1 ww. ustawy – w przypadku transakcji dokonanej na terenie państwa niebędącego członkiem Unii Europejskiej.
2) zgody przewozowej – w przypadku transakcji dokonanej na terenie państwa członkowskiego Unii Europejskiej, wydanej prze właściwy organ tego państwa (odpowiednio, jak w przepisie art. 43 ust. 5 i 6 ww. ustawy)
Jeżeli osoby nie posiadają pozwolenia na broń, są obowiązane niezwłocznie złożyć przywożoną broń i amunicję do depozytu właściwego organu celnego, a także, w terminie 14 dni od dnia przywozu broni na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wystąpić do właściwego organu Policji z wnioskiem o wydanie pozwolenia na broń.
Przywóz, przewóz i wywóz broni i amunicji przez cudzoziemców może nastąpić na podstawie:
1) zaświadczenia wydanego przez właściwego Konsula RP na podstawie art. 34 ust. 1, art. 41 ust. 1 i 3, art. 42 ust. 3 i 6 ww. ustawy.
2) europejskiej karty broni palnej – w przypadku obywateli państw członkowskich UE (posiadających broń w celach sportowych, łowieckich, udziału w rekonstrukcji historycznej, a także broń sygnałową będącą stałym wyposażeniem jednostek pływających – bez uprzedniego zezwolenia oraz w innych celach – po uzyskaniu stosownego wpisu Konsula RP – art. 42 ust. 3b ww. ustawy
Przywóz broni i amunicji na terytorium RP i wywóz z terytorium RP na podstawie Europejskiej karty broni palnej może odbywać się tylko w ramach państw należących do Unii Europejskiej.
Cudzoziemcy, którzy dokonali zakupu broni lub amunicji w RP mogą dokonać ich wywozu na podstawie:
1)zgody na wywóz broni lub amunicji – w przypadku obywateli państw niebędących członkami UE (art. 43 ust. 1 i 5 ww. ustawy)
2)zgody przewozowej – w przypadku obywateli innych państw członkowskich UE (art. 43 ust. 5 i 6 ww. ustawy),
Zgodnie z ustawą o broni i amunicji broń mogą przywozić:
1. Członkowie misji dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz osoby zrównane z nimi na podstawie porozumień międzynarodowych mogą posiadać broń i amunicję na podstawie porozumień międzynarodowych lub na zasadzie wzajemności w celach ochrony osobistej; łowieckich; sportowych; kolekcjonerskich; pamiątkowych.
2. Osoby wykonujące czynności związane z ochroną misji dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw obcych, przedstawicielstw organizacji międzynarodowych, członków oficjalnych delegacji zagranicznych itp.
3. Pozostali cudzoziemcy (nie wymienieni w pkt 1 i 2) przybywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej mogą przywozić i wywozić:
a) broń odpowiadającą celom łowieckim, a także amunicję do niej w liczbie nieprzekraczającej łącznie 100 sztuk, o ile broń i amunicja mają służyć do polowań organizowanych na podstawie odrębnych przepisów;
b) broń odpowiadającą celom sportowym lub rekonstrukcji historycznej oraz amunicję do tej broni w ilościach określonych w zaproszeniu organizatorów imprez sportowych lub rekonstrukcji historycznych, jeżeli przyjazd następuje w celu wzięcia udziału w imprezach sportowych, których regulamin wymaga użycia broni, lub w celu wzięcia udziału w rekonstrukcji historycznej, a także w przygotowaniach do takich imprez.
c) broń sygnałową, jeżeli stanowi ona stałe wyposażenie jednostek pływających i statków powietrznych.