W piątek, 31 marca, na przejściu granicznym w Gronowie nastąpi przekazanie, przez przedstawicieli Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie placu budowy pod nowoczesny skaner rentgenowski. Tak duża inwestycja może spowodować pewne utrudnienia w ruchu podróżnych.
Prace, a co za tym idzie, niedogodności z tym związane potrwają do 31 sierpnia 2017 roku. Mają być one jednak ograniczone do minimum stąd liczymy, iż odprawy celne i paszportowe będą prowadzone bez większych zakłóceń.
Przypomnijmy - najnowszy nabytek funkcjonariusze celno-skarbowych będzie kosztował ponad 5 mln złotych. Nasz kontrahent, firma Nuctech, za tę kwotę dostarczy urządzenie, a ponadto wybuduje halę prześwietleń oraz budynek dla funkcjonariuszy obsługujących skaner.
Skaner będzie poruszał się po torach i prześwietlał stojący nieruchomo pojazd. Jego kierowca w tym czasie będzie przebywał w budynki obsługi.  Z umowy wynika, że rentgen jest na tyle czuły, iż bez problemu wskaże przedmiot wielkości kartonu papierosów, ukryty np. w zbiorniku paliwa samochodu. Przy tym spełnia wszelkie normy bezpieczeństwa, a firma daje na urządzenie 5 lat gwarancji.