Porusza się na torach, prześwietla stal do kilku centymetrów, skanuje całe pojazdy – to cechy urządzenia rentgenowskiego, które pod koniec listopada 2017 r., zostało uroczyście przekazane do użytku na przejściu granicznym w Gronowie. 

Szarfę przed wjazdem do hali prześwietleń przecinali m.in. Sławomir Sadowski, Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski, Iwona Smolińska, Dyrektor IAS Olsztyn, Leszek Dziąg, Starosta Braniewski i mł. insp. Dariusz Postek, Naczelnik WM UC-S.

Wcześniej, zebranym na uroczystości, informację na temat przejścia w Gronowie przedstawiła podinsp. Anna Nosarzewska zaś dane dotyczące skanera zaprezentował Kazimierz Radziszewski z IAS Olsztyn.

Urządzenie oraz towarzysząca mu infrastruktura kosztowały ok. 5 mln złotych, z czego 80 proc. sfinansowała unijna agencja do walki z nadużyciami finansowymi. Rentgen został dostosowany do specyfiki ruchu granicznego na przejściu w Gronowie. Jest on przeznaczony przede wszystkim do wykrywania przemytu w różnych typach pojazdów i różnych elementach ich konstrukcji. Skaner został zainstalowany w hali, co pozwoli na jego użytkowanie bez względu na warunki atmosferyczne.

To już trzeci duży rentgen na granicy z Rosją. W przyszłym roku podobne urządzenie powinno zostać zainstalowane na przejściu w Gołdapi.