granica.gov.pl

Uruchomienie drogowego przejścia granicznego Budomierz - Hruszew

Od 2 grudnia br. podróżni i przedsiębiorcy mogą przekraczać polsko-ukraińską granicę w nowym podkarpackim przejściu granicznym Budomierz–Hruszew. W zlokalizowanym w całości po polskiej stronie przejściu granicznym, służby celne i graniczne Polski i Ukrainy pracują w jednym miejscu.

Na otwarciu czwartego z kolei na Podkarpaciu polsko-ukraińskiego drogowego przejścia granicznego, gości powitała wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska w towarzystwie przewodniczącego Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Olega Sało. W uroczystości otwarcia wzięli udział przedstawiciele służb celnych i granicznych Polski i Ukrainy, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych oraz dyplomacji.

Polską Służbę Celną reprezentowali: Pełnomocnik Szefa Służby Celnej ds. koordynacji działań Izb Celnych w Olsztynie, Białymstoku, Białej Podlaskiej i Przemyślu nadinspektor celny Mirosław Sienkiewicz, p.o. dyrektora Izby Celnej w Przemyślu podinspektor celny Jadwiga Zenowicz oraz naczelnik Urzędu Celnego w Przemyślu podinspektor celny Bartosz Gruszecki.

Nowo otwarte przejście graniczne zlokalizowane jest w całości po stronie polskiej, na terenie o powierzchni ok. 8 ha. Przeznaczone jest ono dla całodobowego, międzynarodowego ruchu osobowego i samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t, z wyłączeniem ładunków podlegających kontroli weterynaryjnej, fitosanitarnej oraz ładunków niebezpiecznych. Na terenie przejścia usytuowanych jest 9 pasów ruchu na kierunku wjazdowym do Polski (5 ruch osobowy + 2 ruch ciężarowy do 3,5 t + 2 ruch autobusowy) i 8 pasów ruchu na kierunku wyjazdowym z Polski (5 ruch osobowy + 2 ruch ciężarowy do 3,5 t + 1 ruch autokarowy).

Pozytywne doświadczenia z przejścia granicznego w Krościenku, gdzie od kilkunastu lat odprawy celno-paszportowe odbywają się w jednym miejscu po polskiej stronie, sprawiły, że w Budomierzu służby celne i graniczne Polski i Ukrainy pracują również w takim systemie.

Przejście Budomierz-Hruszew, pod względem rozwiązań organizacyjnych i architektonicznych, jest jednym z najnowocześniejszych przejść na granicy zewnętrznej UE. Szacuje się, że nowe przejście graniczne będzie w stanie obsługiwać w ciągu doby około 3 tys. samochodów osobowych i 80 autobusów. Liczba podróżnych przekraczających w ciągu doby granicę polsko-ukraińską w Budomierzu szacowana jest na 8 tys. osób. Do obsługi tego ruchu Służba Celna przygotowała blisko 70-osobową obsadę funkcjonariuszy.

Aktualnie na pozostałych polsko-ukraińskich przejściach granicznych, Służba Celna odprawia średnio w ciągu doby ponad 3 tys. samochodów osobowych zarówno w Korczowej i Medyce, ok. 1,6 tys. samochodów osobowych w Hrebennym, ok. 1,3 tys. zarówno w Krościenku jak i Dorohusku oraz ok. 900 samochodów osobowych w Zosinie.

Po zakończeniu otwarcia przejścia granicznego w Budomierzu, Pełnomocnik Szefa Służby Celnej w towarzystwie kierownictwa Izby Celnej w Przemyślu, wizytował wybrane stanowiska kontrolne oraz zapoznał się z technologią odpraw w trybie wspólnej kontroli.

Polska Służba Celna odpowiadając za obsługę odcinka lądowej granicy zewnętrznej UE o największym natężeniu ruchu towarowego, odprawia rocznie: 2 mln ciężarówek, 10 mln samochodów osobowych, 1,6 mln kontenerów i wagonów kolejowych, ponad 37,5 mln podróżnych oraz przyjmuje 5,5 mln zgłoszeń celnych i deklaracji akcyzowych.

Oznacza to, że co 1 sekundę na naszej granicy odprawiany jest podróżny, co 3 sekundy samochód osobowy, co 16 sekund samochód ciężarowy, a co 6 sekund przyjmowane jest zgłoszenie celne lub deklaracja akcyzowa.