O systemie e_TOLL

System e-TOLL to nowoczesne rozwiązanie zbudowane, wdrażane, utrzymywane i nadzorowane przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, w celu realizacji poboru opłaty za przejazd po płatnych odcinkach dróg w Polsce, zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

System oparty jest o technologię wyznaczania pozycji użytkownika przy zastosowaniu pozycjonowania satelitarnego z wykorzystaniem wirtualnych bramownic.

Każdy użytkownik pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t może wybrać najdogodniejszy dla siebie sposób przekazania danych lokalizacyjnych do systemu: za pomocą darmowej aplikacji instalowanej na urządzeniu mobilnym, lokalizatorów fabrycznie zamontowanych w pojazdach (ZSL) lub urządzeń pokładowych (OBU).

Użytkownicy systemu mogą korzystać z bezpłatnej aplikacji, która umożliwia wniesienie opłaty elektronicznej oraz realizację obowiązków przewoźników towarów wrażliwych w systemie SENT-GEO.

Dostęp do urządzeń przekazujących dane lokalizacyjne oparty jest o otwarty model dystrybucji i sprzedaży urządzeń pokładowych (OBU) oraz Zewnętrznych Systemów Lokalizacyjnych (ZSL), przy możliwie szerokim wyborze form prawnych, tj. np. w modelu kaucyjnym, sprzedaży, wynajmu. Oznacza to, że OBU i ZSL można nabyć na zasadach wolnorynkowych.

Od 1 października 2021 system e-TOLL będzie jedynym systemem do wnoszenia opłaty elektronicznej. Od tego dnia nie będą działać system viaTOLL oraz urządzenia viaBOX i viaAUTO. Dotychczasowi użytkownicy tych urządzeń powinni korzystać z aplikacji mobilnej e-TOLL PL lub urządzeń pokładowych kompatybilnych z e-TOLL.

Należy pamiętać aby wyrejestrować się z systemu viaTOLL. Może to zrobić zarówno przed - jak i po 30 września 2021. Na odzyskanie kaucji za urządzenie pokładowe (tzw. OBU/viaBOX) oraz przeksięgowanie środków z rachunku viaTOLL użytkownicy mają czas do 30 września 2022. Informacje jak wyrejestrować się z viaTOLL dostępne są na stronie etoll.gov.pl.

Rejestracja w e-TOLL

W e-TOLL możesz zarejestrować się online na stronie etoll.gov.pl lub osobiście w Miejscach Obsługi Klienta. Rejestracji możesz także dokonać u wybranych dostawców kart flotowych. Należy wybrać urządzenie, przy użyciu którego będą przekazywane dane geolokalizacyjne do nowego systemu. Każdy kierowca będzie mógł wykorzystać do tego aplikację e-TOLL PL lub urządzenie pokładowe OBU lub ZSL oferowane przez dostawców zewnętrznych, których listę znajdziesz tutaj: OBU i ZSL.

Aplikację mobilną można bezpłatnie pobrać w sklepach Google Play oraz App Store. Urządzenie OBU i ZSL są obecnie dystrybuowane przez dostawców dopuszczonych do systemu oraz od 22 września br. w otwartych Przygranicznych Punktach Obsługi Klienta e-TOLL

Więcej o systemie e-TOLL

Szczegółowe informacje o systemie znajdziesz na stronie https://etoll.gov.pl

Prezentacja e-TOLL

Zapoznaj się z przygotowanymi ulotkami informacyjnymi o e-TOLL w czterech wersjach językowych.

Ulotka w języku polskim - pobierz

Ulotka w języku angielskim - pobierz

Ulotka w języku rosyjskim - pobierz

Ulotka w języku ukraińskim - pobierz