O systemie e-TOLL

System e-TOLL to nowoczesne rozwiązanie zbudowane, wdrażane, utrzymywane i nadzorowane przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, w celu realizacji poboru opłaty za przejazd po płatnych odcinkach dróg w Polsce, zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. System oparty jest o technologię wyznaczania pozycji użytkownika przy zastosowaniu pozycjonowania satelitarnego z wykorzystaniem wirtualnych bramownic.

Sieć dróg objętych poborem opłat drogowych w Polsce oraz kalkulator trasy są dostępne na stronie etoll.gov.pl

Rejestracja w e-TOLL

W e-TOLL możesz zarejestrować się online na stronie etoll.gov.pl lub osobiście w Miejscach Obsługi Klienta. Rejestracji możesz także dokonać u wybranych dostawców kart flotowych.

Każdy użytkownik pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t może wybrać najdogodniejszy dla siebie sposób przekazania danych lokalizacyjnych do systemu za pomocą:

Dostęp do urządzeń przekazujących dane lokalizacyjne oparty jest o otwarty model dystrybucji i sprzedaży urządzeń pokładowych (OBU) oraz Zewnętrznych Systemów Lokalizacyjnych (ZSL), przy możliwie szerokim wyborze form prawnych, tj. np. w modelu kaucyjnym, sprzedaży, wynajmu. Listę dostawców znajdziesz na stronie etoll.gov.pl.

Uwaga! Na odzyskanie kaucji za urządzenie pokładowe (tzw. OBU/viaBOX) oraz przeksięgowanie środków z rachunku viaTOLL użytkownicy mają czas do 30 września 2022 r.

Informacje jak wyrejestrować się z viaTOLL dostępne są na stronie etoll.gov.pl.

e-TOLL dla pojazdów osobowych i motocykli

Na płatnych odcinkach autostrady A2 Konin – Stryków i A4 Wrocław – Sośnica zarządzanych przez GDDKiA dla pojazdów o DMC poniżej 3,5 tony (samochodów osobowych i motocykli) przejazd odbywa się bez konieczności zatrzymania pojazdu przed szlabanem (tzw. „free flow”). Na tych odcinkach obowiązuje organizacja ruchu zamieszczona na stronie etoll.gov.pl.

Opłatę za przejazd po płatnych odcinkach A2 Konin – Stryków i A4 Wrocław – Sośnica możesz wnieść tylko w systemie e-TOLL. Przed rozpoczęciem podróży wybierz jedną z metod płatności:

1. Kup e-bilet autostradowy

Uwaga! e-bilet autostradowy możesz kupić z 60-cio dniowym wyprzedzeniem. Wystarczy, że podasz numer rejestracyjny samochodu, odcinek autostrady oraz planowaną datę i godzinę rozpoczęcia przejazdu. Bilet będzie ważny 48 godzin od wskazanej daty. W przypadku zmiany planów możesz zwrócić zakupiony bilet przed zadeklarowaną godziną startu podróży.

Szczegółowe informacje na temat e-biletu autostradowego znajdziesz się na stronie etoll.gov.pl.

2. Zainstaluj aplikację e-TOLL PL i zarejestruj w Internetowym Koncie Klienta (IKK)

Aplikacja przekazuje dane geolokalizacyjne do systemu e-TOLL. Umożliwia ona wniesienie opłaty za przejazd i doładowanie konta.

Uwaga! Aby korzystać z aplikacji zarejestruj się w Internetowym Koncie Klienta w systemie e-TOLL. Po zakończeniu instalacji aplikacji zostanie wygenerowany identyfikator biznesowy urządzenia. Podaj go w Internetowym Koncie Klienta (IKK). Możesz to zrobić na etoll.gov.pl.

 

Informacje na temat e-TOLL

Szczegółowe informacje na temat funkcjonowania systemu e-TOLL znajdują się  na stronie etoll.gov.pl.